[KANADA] Opór doprowadził do zniesienia obowiązku szczepień służby zdrowia w Quebecu. źródło: Goniec.net

Share:

Quebec postanowił zrezygnować z wymogu pełnego zaszczepienia pracowników służby zdrowia; obecni pracownicy służby zdrowia nie będą musieli otrzymać szczepionki przeciw COVID-19, aby zachować pracę.

Tymczasem premier Ontario Doug Ford zapewnił, że to od indywidualnych pracowników służby zdrowia w jego prowincji będzie zależeć, czy chcą się zaszczepić, czy nie.

Na konferencji prasowej w Quebec City 3 listopada minister zdrowia Christian Dubé powiedział, że zawieszenie nieszczepionych pracowników od 15 listopada  miałoby „niszczący wpływ” na system opieki zdrowotnej prowincji.

„Pozbawienie się 8000 osób [ personelu medycznego]  miałoby katastrofalne konsekwencje dla naszej sieci opieki medycznej” – powiedział Dubé .

Szczepienia nie będą już obowiązkowe dla obecnych pracowników, ale muszą być oni testowani na COVID-19 co najmniej trzy razy w tygodniu.

Nowi przyjmowani pracownicy będą musieli zostać zaszczepieni.

Rząd pierwotnie wyznaczył 15 października termin na zaszczepienie pracowników służby zdrowia, ale przedłużył go o miesiąc z powodu  braków kadrowych .

Dubé poinformował że 97 procent pracowników służby zdrowia jest zaszczepionych przeciwko COVID-19, ale nadal około 14 000 nie otrzymało ani jednej dawki, w tym 5000 ma bezpośredni kontakt z pacjentami.

Również 3 listopada premier Ontario Doug Ford zapowiedział, że w świetle wyzwań, jakie inne prowincje miały we wdrażaniu nakazów szczepień dla pracowników służby zdrowia, nie będzie zmuszał pracowników szpitali do zaszczepienia się na COVID-19.

„Kolumbia Brytyjska musiała odwołać operacje i testy diagnostyczne z powodu nagłego zwolnienia ponad 3000 pracowników służby zdrowia po wdrożeniu mandatu na szczepionki ” – powiedział Ford w oświadczeniu z 3 listopada.

źródło/foto: Goniec.net

Share:

Leave a reply