„Pomimo że robimy postępy, Pentagon nadal jest niespotykanie biurokratyczny, a przez to powolny. (…) Biurokracja okazuje się zabójcza” – ocenił gen. John Hyten, drugi najwyższą rangą generał USA, odnosząc się do rywalizacji z Chinami i Rosją. Dla Amerykanów – na tu i teraz – Moskwa jest najpoważniejszym strategicznym zagrożeniem, jednak w dalszej perspektywie głównym …
Budowa arsenału i agresywne działania wojskowe Chin pogarszają stan bezpieczeństwa w tym rejonie, równocześnie tworząc korzystne warunki dla Państwa Środka. Co więcej, rząd chiński tłumaczy swoje działania koniecznością obrony przed ingerencjami amerykańskimi.
Wojna handlowa stanowi narzędzie wielkomocarstwowej rywalizacji między Stanami Zjednoczonymi i Chinami, która zdominuje pierwszą połowę XXI wieku. Ostateczny rezultat konfrontacji gospodarczej zadecyduje o przyszłości supermocarstwowej pozycji USA i wspieranego przez nie porządku międzynarodowego.
Tematem pracy jest rywalizacja pomiędzy Rosją a Chinami w regionie Azji Centralnej, ukazana na przykładzie Republiki Kazachstanu. Region bogaty w surowce naturalne przykuwa uwagę niemal wszystkich światowych mocarstw, jednak to rywalizacja między FR a ChRL jest w nim najbardziej widoczna.
Na otwarciu szczytu Władimir Putin zapowiedział wielomiliardowe inwestycje i podwojenie w ciągu pięciu lat wymiany handlowej Rosji z Afryką. Moskwa chce sprzedawać do Afryki nie tylko broń, ale także zboże, maszyny rolnicze, samoloty, ciężarówki oraz produkty chemiczne i farmaceutyczne.
Chińskie inwestycje w Afryce. Początki chińskich inwestycji w Afryce były dosyć skromne. Jednak potem, jak wynika z raportu McKinsey, nabrały szybkiego tempa. W 2004 roku ich wartość nie przekraczała nawet 1 miliarda dolarów. Dopiero w kolejnych latach rosły lawinowo. W 2015 roku w Afryce Subsaharyjskiej osiągnęły wartość 35 …
Mapa Chin i Syberii i możliwe roszczenia terytorialne Chin Chiny nigdy nie skrywały, że pewnego dnia zrealizują swe roszczenia do znacznej części terytoriów Rosji wschodniej, które uważają za prawowitą własność Chin.
15 września ogłoszono porozumienie w sprawie nowego formatu współpracy technologiczno-obronnej między Australią, Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonym (AUKUS Pact).