[Wikipedia] Spółdzielnia – autonomiczne stowarzyszenie osób, które dobrowolnie łączą się w celu zaspokojenia wspólnych potrzeb i aspiracji gospodarczych, społecznych i kulturalnych poprzez wspólne przedsiębiorstwo.
Redakcji „Postaw na wolność” bardzo bliska jest idea spółdzielczości własnościowej i kooperatyw, mogących mieć wpisane w statut etyczne wartości, scalające wspólnotę w wielu obszarach i sferach życia społeczno-kulturowego – z jednej strony, a z drugiej mające na celu uczciwe i wolne od pewnych ułomności pomnażanie zasobów i zysków. Nadeszły trudne czasy, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorców, jak i dla pracobiorców. Upadają firmy, ludzie tracą pracę, a jedynym lekarstwem i pseudo napędem są betonowe koła ratunkowe i socjal proponowany przez centralne władze. Idea i zasady tworzenia spółdzielczości w wielu przypadkach została wypaczona, warto jednak wspomnieć, że polska współdzielczość własnościowa, kooperatywy mają wielkie, pozytywne tradycje.
Przed obejrzeniem materiałów zamieszczonych poniżej – jako temat do dyskusji – zadajmy sobie pytanie. Czy korzystne byłoby wspólne zakładanie niewielkich spółdzielni przez upadające z powodu kryzysu firmy i bezrobotnych pracowników, dysponującymi odprawami?
W ramach ciekawostki …a może czegoś więcej: W okresie międzywojennym jednym z największych emitentów pieniądza zastępczego w Polsce było Wojsko Polskie. Działające w jego ramach spółdzielnie wojskowe w latach 1925–1939 wydały kilka tysięcy różnych monet, używanych w poszczególnych formacjach i jednostkach. Przez lata wojskowy pieniądz zastępczy znajdował się na marginesie kolekcjonerskiego zainteresowania, jednak w ostatnim czasie coraz więcej osób zwraca na niego uwagę. [źródło: https://allegro.pl/artykul/monety-polskich-spoldzielni-wojskowych-PD1j7W09dhg]
Poniżej materiały wideo mówiące o rdzennych, polskich zasobach jakimi jest gleba, macierz życia. Natomiast to czego nam bardzo brakuje to świadome podejście do naturalnej, ekologicznej produkcji i konsumpcji.
Autorzy (Rafał Smykowski, Filip Konecki) promują zdrową żywność, pochodzącą z lokalnych ekologicznych gospodarstw rolnych. Zależy im na dotarciu do jak najszerszego grona konsumentów, by uświadomić im, jak wielki wpływ na kształt gospodarki mają codziennie wybory zakupowe każdego z nas. Chodzi o docenienie naszego największego kapitału – potencjału drzemiącego w polskich glebach, które da się jeszcze ocalić przed niszczącą je chemizacją. Do XX- lecia międzywojennego mieliśmy tylko żywność ekologiczną – teraz walczymy o to, by zdrowe, naturalne jedzenie nie było zarezerwowane dla nielicznych, ale ogólnodostępne i tanie.
Zwiastun filmu „Ziarno świadomości”: Autorzy o potrzebie i inicjatywie nakręcenia filmu „Ziarno świadomości”: Temat wart zapoczątkowania dyskusji. Twórców można wesprzeć na portalu PATRONITE.PL i link: https://patronite.pl/ziarnoswiadomosciPoniżej natomiast, dla kontrastu, link do informacji na temat alternatywnej żywności, pt. „TO OBRZYDLIWE! Izrael dostarczy sztuczne mięso do Europy! MAMY ZDJĘCIA„: https://pch24.tv/to-obrzydliwe-izrael-dostarczy-sztuczne-mieso-do-europy-mamy-zdjecia/
